Respirátor

Chránia respirátory vás aj vaše okolie? Aké druhy respirátorov existujú?

Respirátory ochraňujú pred časticami vo forme prachu, aerosólu, pary, ale aj pred vírusmi a baktériami. Stupeň ochrany nositeľa respirátora určuje ich filtračná trieda označovaná FFP1-FFP3. Ak máme vírusové ochorenie, vo vydýchnutom, vykýchnutom alebo vykašľanom vzduchu môžu byť obsiahnuté vírusy, zväčša sú obalené v kvapôčkach slín alebo hlienov. Priemer vírusu je maličký, priemer kvapôčky v ktorej je obalený je väčší. samotný vírus totiž na vzduchu neprežije dlho, avšak zabalený v kvapôčke prežije na rôznych povrchoch aj niekoľko dní. A práve tento priemer kvapôčok si budeme pri výbere respirátora všímať.

Vírus COVID-19 má veľkosť častíc asi 0,11 µm. Zvolený respirátor musí filtrovať častice s touto veľkosťou.

FFP3 je najúčinnejšia filtračná trieda, ktorá zachytí 99 % baktérií a vírusov. Dokážu chrániť aj pred niektorými toxickými látkami. Filter je dostatočne “hustý” aby zachytil aj čo najmenšie častice. Používajú sa vo farmaceutickom priemysle, alebo pri triedení odpadov a pod.

FFP2 zachytí asi 95 % pevných častíc a aerosólov. Filtrom môžu najmenšie častice prejsť.  Používajú sa pri práci s vodou riediteľnými farbami alebo minerálnymi vláknami, pri striekaní niektorých hnojív a pod.

FFP1 chránia pred väčšími prachovými časticami a aerosólmi ( kovové častice, hrdza, prach z tehál a panelov a pod.). Používajú sa v stavebníctve a pre domácich kutilov pri rezaní, vŕtaní, pílení…

Aký je rozdiel medzi respirátorom a rúškom?

  • Rúško chráni vaše okolie pred vami (vami vydychovaným, vykašľaným alebo vykýchnutým vzduchom). Respirátor chráni vás pred nebezpečnými vplyvmi z okolia (filtruje vami vdychovaný vzduch).
  • Rúška bývajú jednorázové alebo bavlnené. Zdravotnícke rúška bývajú vyrobené z nanomateriálov, ktoré dokážu filtrovať aj vírusy. Zdravotnícke rúška bývajú certifikované. Avšak rúška väčšinou nepriľnú k tvári tak dobre ako respirátory. Respirátory sú celé vyrobené z filtračného materiálu. Priľnú k tvári lepšie, preto sa javia ako bezpečnejšie. Nevytvárajú sa vám medzery okolo nosa.

Sú respirátory určené na opakované nosenie?

Nie nie sú. Na každom výroku je uvedená doba použitia. Respirátory aj rúška pri nosení zvnútra zvlhnú, čo časom znižuje ich účinnosť. Respirátor, ak ste ho nepoužili dlhodobo môžete nechať vysušiť napríklad pod germicídnym svetlom (takto si pomáhali aj v nemocniciach, keďže respirátorov bol nedostatok), ktoré dokáže zničiť prípadne vírusy.

K dispozícii sú aj respirátory s výmennými filtrami. V tom prípade maska je vyrobená zo silikónu alebo plastu a vkladá sa do nej filter. Takéto respirátory sú použiteľné opakovane, filter vymieňate podľa potreby a povrch masky vydezinfikujete po každom použití. Na trhu sú potom dostupné filtre proti prachu a aerosólom alebo proti výparom a plynom s rôznou účinnosťou.

Na čo slúži výdychový ventil na respirátore? Musí byť na respirátore ventil?

Možno máte skúsenosť s respirátorom, že pri dýchaní sa môže jeho materiál akoby vlniť, pri vdychu stiahnuť a priľnúť na tvár, pri výdychu roztiahnuť. Preto sú respirátory vybavené výdychovým ventilom. Už názov výdychový ventil napovedá, že tento napomáha lahšiemu výdychu. Vďaka tomu respirátor nenavlhne zvnútra tak rýchlo a predchádza sa tým aj zahmlievaniu okuliarov. Ale pozor, pretože vydýchnutý vzduch nie je tak dobre prefiltrovaný, vaše okolie nie je chránené. Respirátor s výdychovám ventilom chráni len vás.

Showing 1–12 of 44 results